گیربکس موتوواریو (Motovario) سال ۱۹۶۵ در ایتالیا تأسیس شد. موتوواریو به تدریج رشد کرد تا به یکی از مهم‌ترین تولیدکنندگان گیربکس در ایتالیا و اروپا برای کاربردهای صنعتی و عمرانی تبدیل شد.
در سال ۱۹۹۸ موتوواریو شرکت Spaggiari Trasmissioni که یک کمپانی شناخته شده با سی سال تجربه در تکونولوژی‌های مکانیکی بود را خرید و دانش و موقیعت تجاری خود را گسترش داد.
کارخانه‌های واقع در شهرهایFormigine و Ubersetto با ۵۰.۰۰۰ مترمربع مساحت و حدود ۵۰۰ نفر پرسنل کار اصلی تولید گیربکس موتوواریو را انجام می‌دهند.
موتوواریو محدوده‌ی وسیعی از محصولات شامل گیربکس‌های دور متغیر، هلیکال و هلیکال بول(Helical Bevel)، شافت مستقیم، حلزونی و الکتروموتور و موتواینورترها را برای بخش‌های متعدد صنعتی تولید می‌کند. استفاده از تکنولوژی cutting-edge در فرآیند تولید، کیفیت و دقت محصولات را تضمین می‌کند. بهره‌وری بخش‌های تولیدی شرکت با استفاده از ۱۷۰ دستگاه NC تضمین می‌شوند.
خطوط مونتاژ موتوواریو کاملاً با یک سیستم کامپیوتری اختصاصی از فرآیند تولید تا انبار کنترل می‌شوند. سیستم کنترل فرآیند ثابتی بر کل پروسه‌ی تولید حاکم است تا بهترین کیفیت حاصل گردد. این سیستم امکان مشاهده و کنترل هر مرحله از تولید را فراهم کرده و این امکان را به ایستگاه‌ّهای کاری NC می‌دهد تا با بررسی مداوم اندازه‌ها و وضعیت قطعات در حال تولید، پارامترهای خود را به طور اتوماتیک تنظیم نمایند.
شرکت موتواریو محصولاتش را قابل اعتماد، مستحکم، متنوع و تطبیق‌پذیر و بهترین انتخاب صنایع برای نیازهای مرتبط با انتقال قدرتند معرفی می‌کند.
شرکت موتورایو صاحب چند شرکت و برند تجاری است که نشان آن‌ها ثبت شده و در جهان شناخته شده است.